גז מזגנים, המכונה גם קירור, הוא מרכיב מכריע בתהליך הקירור של מערכות מיזוג אוויר. גז זה אחראי על קליטת החום מהסביבה ושחרורו החוצה ובכך מוריד את הטמפרטורה ומספק אקלים פנימי נוח. סוג הגז בו נעשה שימוש, השפעתו הסביבתית ואופן פעולתו הם כולם היבטים חיוניים להבנת גז המזגן.

"אילו סוגי גז משתמשים במזגנים?"

לפני הכל חשוב לדעת גם איך יודעים אם חסר גז במזגן כי מזגנים משתמשים בסוגים שונים של גזים, המכונים חומרי קירור, כדי להקל על תהליך הקירור. חומר הקירור הנפוץ ביותר במערכות מיזוג אוויר הוא הידרופלואורופחמן (HFC) הנקרא R-410A. נוזל קירור זה הוא תערובת של שני גזים, דיפלואורומתאן (CH2F2) ופנטפלואוראתאן (C2HF5). R-410A מועדף על פני קודמו, R-22, מכיוון שהוא אינו תורם לדלדול האוזון.

חומר קירור נפוץ נוסף הוא R-134a, המשמש בעיקר במערכות מיזוג אוויר לרכב. R-134a הוא פחמן הידרופלואורי שאינו מכיל כלור, מה שהופך אותו לפחות מזיק לשכבת האוזון בהשוואה לקירור ישן יותר כמו R-12. עם זאת, עדיין יש לו פוטנציאל התחממות כדור הארץ גבוה, והוא מופסק בהדרגה במדינות רבות.

בשנים האחרונות חלה דחיפה לשימוש בקירור ידידותי יותר לסביבה. חומר קירור אחד כזה הוא R-32, פחמן הידרופלואורי בעל פוטנציאל התחממות כדור הארץ נמוך משמעותית בהשוואה ל-R-410A. R-32 אומץ בכמה מערכות מיזוג אוויר, במיוחד ביפן ובאירופה. הוא מציע יעילות אנרגטית משופרת והשפעה סביבתית מופחתת, מה שהופך אותו לחלופה מבטיחה לחומרי קירור מסורתיים.

הפיתוח והאימוץ של חומרי קירור ברי קיימא יותר מונעים מחששות משינויי האקלים והצורך להפחית את פליטת גזי החממה. חוקרים ויצרנים בוחנים באופן פעיל חלופות, כגון חומרי קירור טבעיים כמו פחמימנים (פרופאן, בוטאן) ופחמן דו חמצני (CO2). לקירור הטבעי הללו יש פוטנציאל התחממות כדור הארץ נמוך ופוטנציאל דלדול האוזון אפס. עם זאת, נותרו אתגרים במונחים של בטיחות, תאימות למערכות קיימות וחסכוניות.

"איך עובד תהליך הקירור?"

תהליך הקירור במזגן כולל מספר מרכיבים ושלבים מרכזיים. שלבים אלה כוללים דחיסה, עיבוי, התפשטות ואידוי של נוזל הקירור.

 • 1. דחיסה:
  השלב הראשון בתהליך הקירור הוא דחיסה. המדחס של המזגן מלחיץ את גז הקירור, מעלה את הטמפרטורה והלחץ שלו. הגז הדחוס הזה עובר למעבה.
 • 2. עיבוי:
  במעבה, גז הקירור בלחץ גבוה ובטמפרטורה גבוהה משחרר חום לסביבה הסובבת. כתוצאה מכך, הגז מתקרר ומתעבה לנוזל בלחץ גבוה. המעבה מורכב בדרך כלל מרשת של סלילים עם סנפירים המייעלים את העברת החום.
 • 3. הרחבה:
  לאחר מכן נוזל הקירור הנוזלי בלחץ גבוה זורם דרך שסתום התפשטות או מכשיר מדידה. שסתום זה מגביל את זרימת נוזל הקירור, וגורם לירידה בלחץ. כתוצאה מכך, נוזל הקירור הנוזלי הופך לתערובת של נוזל ואדים בלחץ נמוך ובטמפרטורה נמוכה.
 • 4. אידוי:
  תערובת הקירור בלחץ נמוך נכנסת לאחר מכן לסליל המאייד, שם היא סופגת חום מהאוויר שמסביב. חילוף חום זה גורם לחומר הקירור להתאדות, והופך אותו בחזרה לגז בלחץ נמוך. כאשר הקירור סופג חום, האוויר העובר דרך סליל המאייד מתקרר.

  לאורך תהליך זה, מאוורר המזגן מזרים את האוויר מעל סלילי המאייד והמעבה, מקל על העברת חום ושומר על טמפרטורה פנימית נוחה. המחזור נמשך שוב ושוב כל עוד המזגן פועל, מקרר ומייבש באופן רציף את האוויר.

 

"מדוע גז המזגן שנוי במחלוקת?"

גז מזגנים, המכונה גם קירור, הפך לנושא מחלוקת בשל השפעתו הסביבתית. אחד החששות העיקריים הוא הפוטנציאל של חומרי קירור לתרום להתחממות כדור הארץ ולדלדול האוזון.

ראשית, חומרי קירור מסורתיים רבים, כגון כלורופלואורופחמנים (CFCs) ו-hydrochlorofluorocarbons (HCFCs), נמצאו כבעלי השפעה שלילית משמעותית על שכבת האוזון. חומרים אלו משחררים אטומי כלור וברום כאשר הם מתפרקים, אשר מגיבים לאחר מכן עם מולקולות האוזון, מה שמוביל לדלדול האוזון. כתוצאה מכך, הוכנסו הסכמים בינלאומיים כגון פרוטוקול מונטריאול להפסקת השימוש בחומרים מזיקים אלו.

שנית, לחומרי קירור מסוימים, כגון הידרופלואורופחמנים (HFCs), יש פוטנציאל התחממות כדור הארץ (GWP) גבוה. כאשר הם משתחררים לאטמוספירה, HFC לוכדים חום ותורמים לאפקט החממה. ה-GWP שלהם יכול להיות גדול מאות או אפילו אלפי מונים מפחמן דו חמצני במשך פרק זמן מסוים. כאשר החששות משינויי האקלים גברו, ההשפעה הסביבתית של HFCs זכתה לתשומת לב משמעותית.

לבסוף, בלימה וסילוק נכון של גז המזגן מציבים גם אתגרים. נזילות קירור יכולות להתרחש במהלך ייצור, התקנה ותחזוקה של מערכות מיזוג אוויר. דליפות אלו משחררות חומרי קירור לאטמוספירה, מה שתורם עוד יותר להתחממות כדור הארץ ולדלדול האוזון. טיפול ומיחזור נכון של חומרי קירור חיוניים במזעור השפעתם הסביבתית, אך אכיפה וניטור של שיטות אלו עשויות להיות מאתגרות.

"מהן האלטרנטיבות והעתיד של גזי מיזוג אוויר?"

החיפוש אחר חלופות לגזי מיזוג אוויר מסורתיים צובר תאוצה ככל שהצורך בפתרונות קירור ברי קיימא הופך דחוף יותר. חומרי קירור טבעיים, כגון אמוניה, פחמן דו חמצני ופחמימנים, מופיעים כחלופות בנות קיימא. לחומרים אלו פוטנציאל התחממות כדור הארץ נמוך יותר ואינם תורמים לדלדול האוזון. אמוניה, למשל, נמצאת בשימוש בקירור תעשייתי כבר שנים רבות בשל תכונות הקירור המצוינות שלה והשפעתה הסביבתית הנמוכה.

פחמן דו חמצני (CO2) זוכה לתשומת לב גם כחומר קירור טבעי. יש לו GWP נמוך מאוד והוא זמין. מערכות מבוססות CO2, הידועות כמערכות טרנסקריטיות, נפרסו בהצלחה ביישומים מסחריים. מערכות אלו משתמשות ב-CO2 כחומר קירור ופועלות בלחצים גבוהים יותר, מה שהופך אותן למתאימות לצרכי קירור בקנה מידה בינוני עד גדול.

פחמימנים, כגון פרופאן ואיזובוטן, הם חלופה נוספת שנבדקת. יש להם GWPs נמוכים והם יעילים מאוד ביישומי קירור. עם זאת, יש להתייחס לחששות בטיחותיים, הקשורים בעיקר לדליקות, כאשר משתמשים בפחמימנים כחומרי קירור.

בנוסף לקירור הטבעי, מתבצע גם פיתוח של חומרי קירור סינתטיים חדשים. חומרי הקירור הללו שואפים ליצור איזון בין ביצועי קירור והשפעה סביבתית. חוקרים עובדים על מציאת חלופות עם GWPs נמוך יותר ויעילות אנרגטית משופרת. עם זאת, זה חיוני להבטיח שלקירור סינתטי חדש אלה אין השפעות מזיקות בלתי מכוונות על הסביבה או בריאות האדם.

לסיכום, גז מזגן או קירור הוא מרכיב חיוני במערכות מיזוג אוויר המאפשר את תהליך הקירור. למרות שהיא התמודדה עם ביקורת על השפעתה הסביבתית, ההתקדמות המודרנית הובילה לפיתוח חלופות ידידותיות יותר לסביבה. תחזוקה שוטפת ושימוש אחראי במערכות מיזוג אוויר יכולים למנוע דליפות גז ולתרום לכוכב לכת ירוק יותר.

לכן, חשוב מאוד תמיד להתייעץ עם טכנאי מזגנים מקצועי